Poți descărca aplicația:
Get it on App Store Get it on Google Play
Supercupa României. Cine a câștigat TROFEUL
WhatsApp
Formaţia FC Viitorul, deţinătoarea Cupei României, a câştigat, astăzi, Supercupa, impunându-se cu scorul de 1-0 (0-0) în faţa campioanei CFR Cluj, pe stadionul Ilie Oană, din Ploieşti. Pentru echipa constănţeană este primul astfel de trofeu, transmite news.ro.

FC Viitorul a mai jucat în Supercupă în 2017, dar atunci a pierdut în faţa celor de la FC Voluntari.

Sâmbătă, golul a fost marcat de Andrei Artean, în minutul 86, cu un şut spectaculos din afara careului.

În minutul 90+3, clujenii au ratat o ocazie importantă prin Deac, fază la care mingea a lovit bara.

CFR Cluj: Arlauskis – Peteleu, Vinicius, Mureşan, Camora – Bordeianu, Djokovic, Itu (Culio '46) – Deac, Omrani (Ţucudean '76), Costache (Petrila '70). Antrenor: Dan Petrescu

FC Viitorul: Tordai – Mladen, Ţîru, Iacob, De Nooijer (Kuipers '72) – Houri, Artean, Vînă – Măţan – Iancu (Calcan '61), Ganea (Leca '72). Antrenor: Gheorghe Hagi.

Cartonaşe galbene: Omrani '12, Djokovic '28, Camora '90+1 / Iacob '41, Iancu '50

Arbitri: Sebastian Colţescu – Ovidiu Artene, Daniel Mitruţi – George Găman

Anul trecut, Supercupa României a fost câştigată de CFR Cluj.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți StiriDiaspora și pe Google News