Simona Halep, în FINALA de la Wimbledon
Jucătoarea română de tenis Simona Halep s-a calificat în premieră în finala turneului de la Wimbledon, al treilea de Mare Şlem al anului, joi, după ce a învins-o în penultimul act pe ucraineanca Elina Svitolina cu 6-1, 6-3.

Halep a avut parte de un start de meci dificil, primele două game-uri terminându-se după 20 de minute. Românca a preluat controlul jocului și s-a impus la 1, după 44 de minute.

În setul al doilea, diferența s-a făcut la scorul de 3-3, când Simona Halep a reușit să câștige pe serviciul adversarei. Românca s-a desprins apoi și a închis jocul după o oră și 12 minute.

Astfel, Simona Halep s-a calificat în finală la Wimbledon, acesta fiind cel mai bun rezultat din carieră la All England Club, după ce, în 2014, ajunsese până în semifinale.

În ultimul act la ediția din acest an de la Wimbledon, Simona Halep o va înfrunta pe câștigătoarea meciului dintre Serena Williams (10 WTA) și Barbora Strycova (54 WTA). Finala se va juca sâmbătă, la o oră ce va fi anunțată ulterior.