Poloiștii români opriți de Franța în drumul spre Olimpiada de la Tokyo
Echipa națională de polo pe apă a României a fost învinsă joi seara de reprezentativa Franței, scor 7-16, într-un meci de la turneul preolimpic de calificare la Tokyo 2020, desfășurat la Rotterdam.

Franța - România s-a încheiat 16-7 (5-2, 3-1, 5-1, 3-3), joi seara la Rotterdam, în cadrul turneului preolimpic de calificare la Olimpiada de la Tokyo.

România avea nevoie de o victorie pentru a spera la accederea în faza sferturilor de finală ale turneului.

Francezii au dominat partida de la un capăt la altul, luând un avans considerabil încă din primul sfert, pe care l-au consolidat definitiv în sfertul 3, când au marcat din nou de 5 ori, în timp ce tricolorii au reușit un singur gol.

România ocupă locul 5 în clasamentul final al grupei B, din care doar primele 4 se califică în sferturile de finală, acestea fiind Rusia, Croația, Franța și Olanda.