Patricia Țig a învins-o pe Eugenie Bouchard în finala dramatică de la Istanbul
Patricia Țig (88 WTA) a câștigat turneul de la Istanbul, după ce a învins-o, duminică, scor 2-6, 6-1, 7-6(4), pe canadianca Eugenie Bouchard (272 WTA, venită din calificări).
patricia_tig

Bouchard (fost număr 5 mondial și finalistă la Wimbledon în 2014) a câștigat primul set cu 6-2, după doar 37 de minute de joc. Patricia a revenit excelent în meci, s-a impus cu 6-1 în setul secund (a câștigat de trei ori la retur) și a ajuns în postura de a servi pentru câștigarea titlului la 5-3 în decisiv.

Partida s-a prelungit după ce românca a ratat șapte mingi de meci (trei la serviciu, trei consecutive la retur și una în tiebreak), însă s-a impus în tiebreak, scor 7-4.