Handbal feminin: România a CÂȘTIGAT în Feroe, în preliminariile EURO 2020
Naţionala feminină de handbal a României a învins selecţionata Insulelor Feroe, cu scorul de 25-20 (11-12), duminică, la Torshavn, în Grupa a 7-a a preliminariilor Campionatului European - EHF EURO 2020.

Tricolorele au făcut o primă repriză slabă şi la pauză erau conduse cu 12-11. România a ieşit mult mai decisă de la cabine şi a marcat cinci goluri consecutive (16-12), după care şi-a conservat avantajul până la final, câştigând, fără emoţii, cu 25-20.

Golurile echipei României au fost înscrise de Eliza Buceschi (6), Andreea Adespii Molnar (4), Raluca Băcăoanu (4), Ana Maria Popa (2), Daria Bucur (2), Cristina Laslo (2), Aneta Udriştioiu (1), Cristina Florică (1), Lorena Ostase (1), Mădălina Zamfirescu (1), Laura Moisă (1).

Pentru echipa gazdă au marcat Suna Krossteig Hansen (5), Maria Halsdottir Weyhe (5), Marianna Geirsdottir Eystberg (4), Durita Christophersen Jojic (2), Marita Mortensen (1), Kristianna Henneberg Joensen (1), Turid Arge Samuelsen (1), Pernille Brandenburg (1).

Meciul a fost arbitrat de suedezii Andrej şi Sandro Smailagic, iar delegat EHF a fost islandezul Kristjan Halldorsson.

În clasament, pe primul loc se află Polonia, cu 4 puncte, urmată de România, 4 puncte, Ucraina, 0 puncte, Feroe, 0 puncte. Primele două clasate se vor califica la turneul final.

România va juca următorul său meci pe 25 sau 26 martie, în deplasare, cu Polonia.