Două medalii de aur câștigate de junioarele românce la gimnastică
 Tinerele gimnaste din România au câștigat vineri titlul de campioane continentale la concursul pe echipe și o medalie de aur și una de argint la individual compus.

România a obținut vineri medalia de aur în concursul pe echipe, la Campionatul European de Gimnastică de la Mersin (Turcia), în concursul destinat junioarelor. Tricolorele mici au devansat Ucraina și Ungaria cu un total de 156.463 puncte.

Tot medalie de aur a obținut și junioara Ana Bărbosu la concursul de individual compus cu 54.599 puncte.

Medalia de argint a revenit coechipierei ei Maria Ceplinshi, cu 50.499 puncte.

Gimnastele senioare întră în concurs sâmbătă, la proba pe echipe şi duminică, în finalele pe aparate. România a ocupat locul întâi la senioare în faza calificărilor și pleacă cu șanse pentru o medalie.

La probele pe aparate România va avea 4 reprezentante: Larisa Iordache (sărituri, bârnă, sol, paralele), Ioana Stănciulescu (sărituri), Silviana Sfiringu (bârnă) şi Antonia Duţă (sol), relatează Mediafax.