Presa din Brazilia: Ianis Hagi, un fenomen. Așchia nu sare departe de trunchi
Ianis Hagi este „fiul legendarului Gheorghe Hagi, numit cel mai bun jucător român din toate timpurile”, sunt cuvintele brazilienilor de la istoe.com.br.

Presa braziliană îl lăuda ieri pe Hagi după meciul de miercuri, din Portugalia, dintre Rangers și Braga, atât pe junior, cât și pe senior.

Despre Ianis Hagi, brazilienii spun că acesta a fost piesa centrală a meciului, coordonând singur toate piesele atacante ale echipei scoțiene.

Deși în minutul 45 al primei reprize, mijlocașul român de 21 de ani a ratat un penalty, în minutul 16 al reprizei secunde, i-a pasat mingea englezului Ryan Kent care a marcat, printr-„o pasă fenomenală" a românului, Rangers câștigând meciul cu 1-0.

Glasgow Rangers s-a calificat pentru turul 16 din Europa League, pentru a patra oară în istoria echipei.

Potrivit publicației istoe.com.br, Ianis Hagi este „fiul legendarului Gheorghe Hagi, numit cel mai bun jucător român din toate timpurile".